![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Ciekawe > Kosmiczny teleskop Spitzera wykrył chmury na egzoplanecie
Kosmiczny teleskop Spitzera wykrył chmury na egzoplanecie
Astronomowie z NASA przy użyciu danych z teleskopów Kepler i Spitzer stworzyli pierwszą mapę chmur planety poza naszym Układem Słonecznym, która podobna jest trochę do naszego Jowisza i znana pod nazwą Kepler-7b.
Planeta otoczona jest wysokimi chmurami w zachodniej części i jasnnym niebem na wschodzie. Poprzednie badania Spitzera zaowocowały stworzeniem map z temperaturą planet, które krążą wokół innych gwiazd, jednak obecny model jest pierwszym spojrzeniem na strukturę chmur na odległej planecie.
|
"Obserwując tę planetę ze teleskopów Spitzera i Keplera przez ponad trzy lata , jesteśmy w stanie stworzyć mapę o bardzo niskiej rozdzielczości gazowego giganta", powiedział Brice- Olivier Demory z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Demory jest głównym autorem pracy przyjętej do publikacji w Astrophysical Journal Letters. "Nie można oczekiwać, byśmy mogli zobaczyć oceany czy kontynenty na tego typu planecie, ale wykryliśmy jasną poświatę, która odbijając promienie zinterpretowana została jako chmury".
![]() |
Obserwacje światła widzialnego Keplera-7b w fazach księżyca doprowadziły do uzyskania przybliżonej mapy planety, która wykazała jasny punkt na zachodniej półkuli. Jednak dane te były na tyle niewystarczające, że nie można było stwierdzić, czy plama pochodziła z chmur czy ze źródła ciepła. Teleskop Spitzera odegrał tutaj kluczową rolę w odpowiedzi na to pytanie.
![]() |
Podobnie jak teleskop Kepler, Spitzer jest w stanie wyłowić w systemach gwiezdnych orbity planet krążących wokół gwiazd i zebrać informacje o ich atmosferze. Możliwości obserwacji Spitzera w podczerwieni oznaczają, że teleskop był w stanie zmierzyć temperaturę na Kepler-7b szacując ją między 815,5 a 982,2 stopni celsjusza (1500 a 1800 stopni Fahrenheita). Jest ona zatem stosunkowo chłodna mimo, iż krąży bardzo blisko swojej gwiazdy macierzystej - do 0,06 jedn. astronomicznych (jedna jednostka astronomiczna to odległość Ziemi od Słońca) - i według astronomów jest dobrym obiektem do obserwacji przez Keplera. Zatem światło gwiazdy odbite od szczytów chmur znajduje się na zachodniej stronie planety.
"Planeta Kepler-7b odbija znacznie więcej światła niż większość innych planet olbrzymów jakie zaobserwowaliśmy, i które otoczone są chmurami w górnych warstwach atmosfery", mówi Thomas Barclay - naukowiec Ames Research Center w Moffett Field w Kalifornii, NASA. "W przeciwieństwie do naszych ziemskich chmur, wzory chmur na planecie Kepler-7b nie zmieniają się tak często - ma ona wyjątkowo stabilny klimat".
Odkrycia te to pierwszy krok, aby przy użyciu podobnych technik poczynić kolejne badania atmosfer planet o składzie i wielkości mniej więcej takich jak Ziemia.
"Z obydwu teleskopów razem (Spitzera i Keplera), przy użyciu coraz lepszych narzędzi i wielu długości fal możemy przyjrzeć się planetom oddalonym o miliardy kilometrów", mówi Paul Hertz, dyrektor Wydziału Astrofizyki NASA w Waszyngtonie. "Jesteśmy obecnie w takim punkcie nauk o egzoplanetach, gdzie możemy poznawać je w ruchu a nie tylko odkrywać co oznacza, że zaczyna się etap ekscytującej nauki ich zrozumienia".
Accepted to ApJL on 2013 August 20. Preprint typeset using LATEX style emulateapj v. 8/13/10 |
Kepler identyfikując egzoplanety zarejestrował obniżenie emisji światła gwiazd w momencie, kiedy planeta krążąc wokół nich po swojej orbicie na moment ją przysłania. Ta technika i wcześniejsze obserwacje Kepler-7b wykazały, że jest to jedena z tzw. "opuchniętych" znanych nam planet: jeśli moża by umieścić ja w wannie z wodą, to będzie się unosić. Kepler-7b krąży wokół swojej gwiazdy w zaledwie niecałe pięć dni.
Odkryte wszystkie ponad 900 egzoplanet można podziwiać wraz z tworzonym przez NASA projektem do wizualizacji 3D o nazwie "Eyes on egzoplanet". Narzędzie dostępne jest do pobrania ze strony www.eyes.nasa.gov/exoplanets. Program jest aktualizowany codziennie o najnowsze wyniki NASA z misji Keplera oraz z naziemnych obserwatoriów na całym świecie, które zaangażowane są w poszukiwanie planet takich jak nasza Ziemia.
![]() |
www.nasa.gov/kepler
www.kepler.nasa.gov
https://archive.stsci.edu/prepds/kepler_hlsp
www.aas.org