![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Artykuły > Poważny cios dla teorii Ciemnej Materii?
Poważny cios dla teorii Ciemnej Materii? Nowe badania wykazały tajemniczy brak Ciemnej Materii
w otoczeniu Słońca.
Najdokładniejsze jak do tej pory badania ruchów gwiazd w Drodze Mlecznej wykazały, że nie znaleziono dowodów na istnienie dużej ilości ciemnej materii wokół Słońca. Zgodnie z powszechnymi teoriami, okolice słońca miały być wypełnione Ciemną Materią, tajemniczą niewidzialną substancją, która może być wykryta jedynie pośrednio przez siły grawitacji jakie wywiera. Ale nowe badania prowadzone przez zespół astronomów w Chile wykazały, że teorie te po prostu nie pasują do zaobserwowanych faktów. Oznaczać to może, że próby bezpośredniego wykrycia cząstek ciemnej materii na Ziemi są raczej mało prawdopodobne.
Zespół użył 2,2 metrowego teleskopu MPG/ESO z Południowego Europejskiego Obserwatorium w Silla, oraz kilku innych instrumentów i zbadał ruchy ponad 400 gwiazd na maksymalnej odległości 13 tysięcy lat świetlnych od Słońca. Na podstawie tych nowych danych, obliczył masę materii w sąsiedztwie Słońca, o objętości cztery razy większej niż kiedykolwiek sądzono wcześniej.
|
"Ilość masy, jaka pochodzi zgadza się doskonale z tym co widzimy - gwiazdy, pył gwiezdny i gazy - w regionie wokół Słońca", mówi lider zespołu badawczego Christian Moni Bidin (Departamento de Astronomia, Universidad de Concepcion, Chile). "Ale ten stan nie pozostawia miejsca dla dodatkowej materii - ciemnej materii - tak jak się spodziewaliśmy. Nasze obliczenia wykazały to bardzo wyraźnie w naszych pomiarach. Po prostu nie ma jej tam!"
Ciemna materia to tajemnicza substancja, której nie widać jednak widać jej przyciąganie grawitacyjne względem materii wokół niej. Ten dodatkowy składnik w kosmosie sugerował i wyjaśniał pierwotnie, dlaczego zewnętrzne części galaktyk, w tym nasza Droga Mleczna, wirują tak szybko, jednak obecnie ciemna materia stanowi również istotny element teorii sposobu powstawania galaktyk i ich ewolucji.
Dziś powszechnie wiadomo, że ten "ciemny element" stanowi około 80% całej masy we Wszechświecie [1], pomimo faktu, że oparł się on wszelkim próbom wyjaśnienia swojej natury, która w dalszym ciągu pozostaje nieznana. Wszelkie próby wykrycia ciemnej materii w laboratoriach na Ziemi jak do tej pory spełzły na niczym.
![]() |
Astronomowie prezentując modele kształtów i ruchu galaktyk sugerują, że Droga Mleczna jest otoczona przez poświatę ciemnej materii. Nie są jednak w stanie precyzyjnie przewidzieć, jaki kształt przyjmuje owa poświata, ale stwierdzają, że nie należy oczekiwać znaczących jej ilości w regionie okołosłonecznym. Poza tym tylko bardzo nieprawdopodobne kształty poświat ciemnej materii - o silnie wydłużonych formach - mogą wyjaśnić brak ciemnej materii odkryte w nowych badaniach [3].
Nowe wyniki oznaczają również, że próbuje się wykryć ciemną materię na Ziemi, starając się dostrzec rzadkie interakcje między cząstkani ciemnej materii i materii "normalnej" jednak jest to mało prawdopodobne, by te badania mogły zakończyć się sukcesem.
"Pomimo nowych wyników, Droga Mleczna obraca się z pewnością znacznie szybciej niż może wskazywać sama materia widzialna. Tak więc, jeśli ciemna materia nie jest obecna tam, gdzie się jej spodziewaliśmy, trzeba wyjaśnić nowe rozwiązanie problemu brakującej masy. Nasze wyniki zaprzeczają obecnie akceptowanym modelom. Zatem tajemnica ciemnej materii staje się jeszcze bardziej tajemnicza. Przyszłe badania, takie jak misja ESA Gaia, będą miały zasadnicze znaczenie w wyjaśnieniu tej kwestii" podsumowuje Christian Moni Bidin.
|
Przypisy:
1. Według obecnych teorii szacuje się, że ciemna materia stanowi 83% materii we Wszechświecie zaś pozostałe 17% to materia normalna. Wydaje się również, że ilość ciemnej energii obecnej we Wszechświecie jest znacznie większa, ale nie oczekuje się aby miała ona wpływ na ruchy gwiazd znajdujących się w Drodze Mlecznej.
2. Obserwacje wykonane były przy użyciu spektrografu FEROS na 2,2 metrowym teleskopie MPG/ESO, instrumentu Coralie - szwajcarskiego 1,2 metrowego teleskopu Leonhard Euler, Instrumentu MIKE - teleskopu Magellana II oraz spektrografu Echelle w Irene du Pont Telescope. Pierwsze dwa teleskopy umieszczone są w ESO La Silla a dwa ostatnie znajdują się w Las Campanas Observatory, wszystkie w Chile. W niniejszej pracy ujęta została ogólna liczba więcej niż 400 czerwonych olbrzymów na znacznie różniących się wysokościach ponad płaszczyzną galaktyki w kierunku południowego bieguna galaktycznego.
3. Teorie przewidują, że średnia ilość ciemnej materii w słonecznej części galaktyki powinna mieścić się w przedziale 0.4-1.0 kg ciemnej materii w objętości wielkości Ziemi. Nowe pomiary wskazują na 0,00 ± 0,07 kg ciemnej materii w objętości wielkości Ziemi.
![]() |
Zespół badawczy w składzie: C. Moni - Bidin Departamento de Astronomia, Universidad de Concepcion, Chile), G. Carraro (Europejskie Obserwatorium Południowe, Santiago, Chile), RA Mendeza - Departamento de Astronomia, Universidad de Chile, Santiago, Chile) i R. Smith (Departamento de Astronomia, Universidad de Concepcion, Chile).
Opracował: Włodek Rybicki