Wyszukiwarka: |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Artykuły > Odkrycie Gliese 581 sugeruje że ... [1] | 2
Odkrycie Gliese 581 sugeruje że w naszej galaktyce może być sporo potencjalnie nadających się do zamieszkania planet
29 września 2010 roku na portalach internetowych NASA oraz NSA ukazał się równocześnie wywiad ze Stevenem Vogt'em i Paulem Butler'em, liderami zespołu badaczy, którzy odkrył pierwszą, potencjalnie możliwą do zamieszkania egzoplanetę i system planetarny. Poniżej przedstawiamy kompilację tych artykułów.
Zespół naukowców prowadzony przez astronomów - łowców planet z University of California w Santa Cruz (UC Santa Cruz) i Carnegie Institution of Washington, finansowani dodatkowo przez National Science Foundation (NSF) i NASA, ogłosili odkrycie planety wielkości Ziemi (o trzykrotnie większej masie od masy Ziemi) krążącej wokół gwiazdy w odległości, która kwalifikuje ją w tzw. "strefie zamieszkania", gdzie woda może występować w stanie ciekłym na powierzchni planety. Jeśli odkrycie to zostanie potwierdzone, egzoplaneta będzie najbardziej podobnym do Ziemi ciałem w kosmosie, jaka została odkryta do tej pory i zarazem pierwszym mocnym argumentem za jedną potencjalnie możliwą do zamieszkania.
"Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej ekscytujących obecnie dziedzin nauki", powiedział Ed Seidel, asystent szefa departamentu matematyczno-fizycznego National Science Foundation. "Jeśli odkryjemy formy życia poza naszą planetą, będzie to prawdopodobnie najbardziej znaczącym odkryciem wszech czasów".
|
Dla astronomów, "potencjalnie możliwe do zamieszkania" planety to takie, które dają możliwość podtrzymania życia, nie natomiast takie o czysto "estetycznych" do życia walorach. Warunki do życia zależą od wielu czynników, jednak woda w stanie ciekłym i atmosfera są jednymi z najważniejszych.
"Nasze wyniki stanowią bardzo ważne studium przypadku dla planet potencjalnie możliwych do życia", mówi Steven Vogt, profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Kalifornii w Santa Cruz. "Fakt, że byliśmy w stanie wykryć tę planetę tak szybko mówi nam, że występowanie podobnych planet w kosmosie nie jest rzadkim zjawiskiem".
"Nowoczesna technika daje obecnie takie możliwości, że faktycznie jesteśmy w stanie szukać światy, które nadają się do życia, jakie rozumiemy" dodaje Seidel. "Kilka lat temu nie pomyślałbym, że w tak krótkim czasie będziemy na tak zaawansowanym etapie".
|
"Jednym z trzech głównych celów Astronomii i Astrofizyki ostatniej dekady były opublikowane w zeszłym miesiącu badania oznaczone jako "Nowe Światy: poszukiwania planet podobnych do Ziemi", dodał Dyrektor Pionu Astronomii NSF Jim Ulvestad. "To bardzo zadowalające, że długoterminowe inwestycje naukowe NASA i NSF w tym kierunku dają wymierne cele i są opłacalne, możemy jeszcze oczekiwać, że dalsze odkrycia w dziedzinie obserwacji najbliższych gwiazd będą monitorowane przez dłuższy czas".
Vogt i Butler wspólnie prowadzą projekt pod nazwą Lick-Carnegie Exoplanet Survey. Wyniki prac zespołu mają zostać opublikowane w Astrophysical Journal oraz zamieszczone na stronie internetowej pod adresem arXiv.org. Nad pracami w zespole swój udział mają również: Eugenio Rivera z UC Santa Cruz, astronom Nader Haghighipour z University of Hawaii-Manoa oraz naukowcy Gregory Henry i Michael Williamson z Tennessee State University. W artykule podają oni informacje o odkryciu dwóch nowych planet krążących w pobliżu gwiazdy czerwonego karła Gliese 581. Daje to łączną liczbę sześciu znanych planet znajdujących się wokół gwiazdy czyli najwięcej dotychczas odkrytych w układzie planetarnym poza naszym słonecznym. Podobnie jak w naszym układzie słonecznym, planety wokół Gliese 581 krążą po prawie kołowych orbitach.
|