![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Artykuły > Nowy Układ Słoneczny HD 10180
Nowy Układ Słoneczny HD 10180
Grupa astronomów odkryła skupisko co najmniej pięciu planet - a być może nawet jeszcze dodatkowo dwóch - krążących wokół gwiazdy w układzie podobnym do naszego Układu Słonecznego. Potwierdzenie tych dwóch dodatkowych planet dałoby odkrycie największej dotychczas ilości możliwych kosmicznych światów (planet) krążących wokół jednej gwiazdy. Specjaliści z European Southern Observatory obliczyli, że gwiazda wraz ze swoimi planetami znajduje się około 127 lat świetlnych od Ziemi. Jest to zaledwie jeden z 15 systemów planetarnych, o którym wiadomo, że posiada więcej niż trzy planety wirujące wokół gwiazdy macierzystej.
Naukowcy twierdzą, że planety krążą dookoła HD 10180 (tamtejsze słońce) według wzoru podobnego do naszego układu słonecznego, tylko w bardziej kompaktowym układzie. Pozostałe potencjalne dwie planety, o których istnieniu się przypuszcza, mogą mieć masę zbliżoną do masy Ziemi.
© European Southern Observatory, www.eso.org |
"Stwierdziliśmy, że jest to najprawdopodobniej system z największą ilością planet, jaki do tej pory został odkryty". Astronom Christophe Lovis, główny autor prowadzonych badań, oświadczył: "To niezwykłe odkrycie podkreśla również fakt, że jesteśmy teraz na etapie badań planet wkraczających w nową erę: są to badania złożonych systemów planetarnych, a nie tylko już poszczególnych planet". I dalej: "Badania ruchów planet w nowym systemie pokazują złożoność oddziaływań grawitacyjnych pomiędzy nimi i dają nam wgląd w długoterminowy rozwój systemu."
Wyniki dotychczasowych badań ogłoszono podczas międzynarodowego kolokwium ("Wykrywanie i dynamika tranzytujących egzoplanet"), które dotyczyło planet pozasłonecznych w Observatoire de Haute-Provence we Francji. Rezultaty przedstawiono na kilka dni przed planowanym przedstawieniem badań z misji NASA - Kepler planet-hunting pt. intrygujący układ planetarny.
![]() |
Najbliżej położona planeta obiegająca HD 10180 znajduje się w odległości niecałe 9 milionów kilometrów (5.600.000 mil), gdzie w porównaniu z odległością Ziemi od Słońca różnica ta wynosi 150.000.000 km (93 miliony mil), odległości zwanej także jednostką astronomiczną. Odległość od najdalej położonej gwiazdy wynosi około 1,4 AU. W porównaniu z naszym układem słonecznym, wszystkie te planety można zmieścić na orbicie Marsa i krążą one sobie po prawie kołowych orbitach.
![]() © European Southern Observatory, www.eso.org |
Metoda wykrywania planet krążących wokół "drgających" gwiazd sugeruje więcej możliwych obiektów wokół HD 10180. Jeden z nich w miarę bliskiej odległości i kilka innych w większej. "Mamy również powody sądzić, że w systemie obecne są jeszcze dwie inne planety" stwierdził Lovis. Jedną z dodatkowych planet, jeśli zostanie ona potwierdzona, może być glob podobny do Saturna, o masie co najmniej 65 razy większej od masy Ziemi, na której rok trwa 2200 dni.
Najbardziej kuszące dla astronomów pozostają jeszcze nieodkryte potencjalne planety. Lovis i jego zespół są przekonani, że istnieje szósta planeta o masie conajmniej 65 mas Ziemi (zbliżona do Saturna) i krążąca wokół gwiazdy w odległości 3,4 AU. Istnieją również mocne przesłanki co do siódmego rodzeństwa znajdującego się w odległości 0,02 AU (2 mln km) od gwiazdy. Choć informacje te nie są jeszcze pewne, będzie to najbardziej wewnętrzna planeta w układzie HD 10180. Potwierdzenie tej informacji byłoby odkryciem najmniejszego globu jaki został kiedykolwiek dostrzeżony poza Układem Słonecznym o masie zaledwie 1,4 razy większej od masy Ziemi. Badacze twierdzą, że jedna z planet może znajdować się bardzo blisko orbity gwiazdy - tylko 2 procent AU - i jej obieg wokół macierzystej gwiazdy wynosi tylko 1,18 dnia ziemskiego.
![]() Foto: Niniejszy slajd to porównanie naszego Układu Słonecznego z HD 10180 oraz z innymi gwiazdami otoczonymi przez co najmniej trzy planety. Czarne linie wskazują zakres odległości ze względu na mimośrodowe orbity. © www.skyandtelescope.com |
"Obiekt ten powoduje minimalne drgania gwiazdy szacowane na około 3 km/godz., czyli wolniej niż prędkość z jaką się poruszamy chodząc po Ziemi - i ten ruch jest bardzo trudny do oszacowania", powiedział członek zespołu badaczy Damien Segransan.
Planeta będzie prawdopodobnie niewielkich rozmiarów o skalistej powierzchni podobnej do ciężaru planety Corot-7b, krążącej po orbicie innej gwiazdy. Temperatura w ciągu dnia na jej powierzchni może osiągnąć 2200°C (4000° Fahrenheita) a nocą spadać do minus 210°C (350°F).
![]() |
"Systemy o niskiej masie planet podobne do istniejącego wokół HD 10180 wydają się być dość powszechne, jednak historia ich formowania się pozostaje zagadką" powiedział Lovis.
Strony związane z układem HD 10180
1. www.astronomy.com/asy/default.aspx?c=a&id=10162
2. www.space.com/scienceastronomy/alien-planets-solar-system-discovered-100824.html
3. www.eso.org/public/news/eso1035/
4. www.eso.org/public/poland/news/eso1035/ - wersja polska
5. www.universetoday.com/71957/another-solar-system-like-our-own/
6. www.skyandtelescope.com/community/skyblog/newsblog/101410964.html
www.space.com
www.astronomy.com
www.eso.org
www.universetoday.com
Opracował: Włodek Rybicki