![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Artykuły > Pierwsze gwiazdy we Wszechświecie ... [1] | 2
Pierwsze gwiazdy we Wszechświecie
nie powstawały samotnie
Ustalenia dotyczące wcześniej posiadanej wiedzy na temat powstania pierwszych gwiazd wskazują raczej, że powstały one w grupach typowych dla gwiazd naszej galaktyki Drogi Mlecznej niż w całkowitej izolacji.
![]() |
Astrofizycy używali artystycznych symulacji komputerowych do modelowania narodzin form pierwszych gwiazd po Wielkim Wybuchu. Grupa, prowadzona przez Paula Clarka z Uniwersytetu w Heidelbergu i Volkera Bromma z University of Texas w Austin wykazała że dysk, który otacza pierwotne gwiazdy w czasie ich młodości może doprowadzić do powstania gwiazd towarzyszących. Ustalenia te są wyzwaniem wobec dotychczas posiadanej wiedzy, która zakładała, że proces tworzenia gwiazd pierwotnych zachodzi w całkowitej izolacji a nie w grupach, co jest typowe dla gwiazd naszej Galaktyki Drogi Mlecznej.
www.astronomy.com |
"Ta symulacja stanowi znaczący krok naprzód w naszych staraniach do zrozumienia powstawania pierwszych gwiazd", powiedział Bromm. "Wykorzystując technologię najnowszych superkomputerów, takich jak system RANGER w Texas Advanced Computing Center (TACC) wiemy teraz, że pierwsze gwiazdy zwykle nie tworzą się samodzielnie".
Z badań mikrofalowego promieniowania tła kosmicznego (promieniowanie reliktowe), astronomowie wiedzą, że Wszechświat zaczął się zwyczajnie rozszerzać. Był prawie całkowicie gładki i równomierny z drobnymi jedynie zmianami gęstości i temperatury. Dzisiaj jednak jest wysoce zestrukturalizowany i skomplikowany. Kosmiczna ewolucja jest przejściem od prostych do złożonych form a tworzenie się pierwszych gwiazd to kamień milowy tej transformacji.
"Nowoczesna technika daje obecnie takie możliwości, że faktycznie jesteśmy w stanie szukać światy, które nadają się do życia, jakie rozumiemy" dodaje Seidel. "Kilka lat temu nie pomyślałbym, że w tak krótkim czasie będziemy na tak zaawansowanym etapie".
Kilka milionów lat po Wielkim Wybuchu rozszerzanie się wszechświata przesunęło daleko zakres pola promieniowania kosmicznego w podczerwieni powodując, że dla człowieka obserwującego niebo w tym czasie było ono zupełnie ciemne. Pierwsze gwiazdy zamigotały świecąc w paśmie widzialnym i ultrafioletowym, przynosząc kres "erze kosmicznych ciemności".
Pierwotny początek gwiazd był zupełnie inny niż proces powstawania gwiazd jaki ma miejsce dzisiaj. Jednak jeden, istotny punkt, jest wspólny dla obu procesów: silne współzawodnictwo pomiędzy siłą przyciągania grawitacyjnego formującą gaz w gwiazdy, a energią cieplną próbującą oddzielić go od siebie.
www.sciencedaily.com |
Kiedy grawitacja naciska wygrywając i formując nowy obiekt, gaz musi pozbyć się dodatkowego ciepła wytworzonego w trakcie kolapsu. Ten gazowy proces zachodził trudniej we wczesnym wszechświecie niż w galaktykach takich jak nasza Droga Mleczna obecnie. Kiedy Wszechświat kształtował się, gaz nie zawierał takich pierwiastków jak węgiel czy tlen, które ułatwiają chłodzenie gazu podczas kolapsu.
|