![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Artykuły > Voyager 1 opuszcza Układ Słoneczny
Voyager 1 opuszcza Układ Słoneczny
Voyager 1 jest jedną z dwóch sond, które w 1977 roku rozpoczęły badania zewnętrznych planet Układu Słonecznego. Sonda kosmiczna wraz ze swoim bliźniakiem Voyagerem 2 dokonała szeregu zaskakujących odkryć natomiast Voyager 1 będzie pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który wkroczy w przestrzeń międzygwiezdną.
Sonda Voyager 1 faktycznie uruchomiona była jako drugi z bliźniaczych statków kosmicznych, jednak to ona wygrała wyścig do Jowisza i Saturna. Zdjęcia nadesłane przez nią były używane w podręcznikach szkolnych i agencjach prasowych przez wiele lat. Ponadto na pokładzie znajdował się specjalny zapis, niosąc głosy i muzykę z Ziemi w kosmos.
|
Voyager 2 swoją misję rozpoczął 20 sierpnia 1977 roku, natomiast Voyager 1 uruchomiony został dwa tygodnie później - 05 września 1977. Od tej chwili sondy przemierzały przestrzeń kosmiczną z różną prędkością, kierując się w stronę zewnętrznych planet Układu Słonecznego, które w czasie ich przelotu miały wystąpić w ciekawej konfiguracji zdarzającej się raz na 176 lat. Układ ten pozwoliłby na prace badawcze sondy, która przemieszczałaby się od jednej planety do następnej wspomagana przez tą kolejną jej siłą grawitacji.
Podróż w jedną stronę
Pierwotnie NASA planowała wysłać dwie satelity, które przelecą obok Jowisza, Saturna i Plutona oraz dwie inne w kierunku Jowisza, Urana i Neptuna. Względy budżetowe zmusiły agencję do przeskalowania swoich wydatków, jednak nawet obcięty program przyniósł NASA wymierne korzyści. Voyager 2 przeleciał obok Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, a Voyager 1 koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na Jowiszu i Saturnie.
![]() |
Zapis znajduje się na 12-calowych, pozłacanych miedzianych dyskach z obrazkową instrukcją obsługi oraz położeniem Słońca wśród pobliskich pulsarów w przypadku, gdyby ewentualne życie pozaziemskie miało kłopot z lokalizacją pochodzenia sondy.
Ziemskie oko na Jowisza
Podczas startu 5 września 1977 roku Voyager 1 natrafił na pewne problemy a jego rakieta nośna miała kłopoty z oderwaniem się od Ziemi, gdzie brakowało zaledwie 3,5 sekund do wyczerpania paliwa. Jednak wszystko skończyło się dobrze, Voyager 1 dogonił swojego bliźniaka jeszcze przed pasem planetoid. Pierwsze zdjęcia Jowisza Voyager 1 przesłał na Ziemię w kwietniu 1978 r., kiedy znajdował się w odległości 265 541 760 kilometrów od planety.
Ku zaskoczeniu naukowców z NASA w marcu 1979 Voyager 1 dostrzegł cienki pierścień okrążający planetę. Odkryto również dwa nowe księżyce - Thebe i Metis. Dodatkowo, Voyager 1 przesłał szczegółowe zdjęcia księżyców Galileusza, Io, Europy, Ganimedesa, Kallisto oraz Amalthea.
Podobnie jak sondy Pionieer, Voyagery zlustrowały księżyce Jowisza, które okazały się mieć własne, aktywne światy. Voyager 1 przesłał kilka ciekawych obserwacji. Intrygującym odkryciem były wulkany Io z nakrapianą żółto-brązowo-pomarańczową powierzchnią co udowodniło, że podobnie jak planety, księżyce mogą posiadać aktywne wnętrza. Dodatkowo, Voyager 1 przesłał na Ziemię efemeryczne zdjęcia Europy z uwidocznioną gładką powierzchnią, uszkodzoną przez linie nawiązujące do spękanego lodu, a może nawet całego oceanu znajdującego się pod wierzchnią czapą.
Voyager 1 przeleciał najbliżej Jowisza dnia 5 marca 1979, nie dalej niż w zasięgu 280 018,2 km od burzowych wierzchołków chmur. Później udał się w kierunku Saturna.
|
Księżyce i pierścienie Saturna
Naukowcom przyszło poczekać blisko rok (do 1980), aby uzyskać pierwsze obrazy zbliżeń Saturna i jego pierścieni. Podobnie jak Jowisz, planeta okazała się pełna niespodzianek.
Jednym z celów Voyagera 1 była obserwacja pierścienia F Saturna, cieńkiego pasa odkrytego zaledwie rok wcześniej przez Pioneera 11. Voyager wyposażony w kamery wyższej rozdzielczości zauważył również dwa nowe księżyce - Prometeusza i Pandorę, których część orbity przechodzi przez pierścień F. Sonda dokonała odkrycia księżyca Atlas i nowego pierścienia (nazwanego pierścieniem "G") oraz wykonała fotografie kilku innych księżyców Saturna.
Zagadką dla astronomów był Tytan - największy księżyc Saturna. Jego zbliżenia nie wykazały nic konkretnego, jednak pomarańczowe zamglenie jakie widnieje na dole, prowadziło od lat do spekulacji na temat jego pochodzenia. Trwały one aż do połowy pierwszej dekady XXI wieku, kiedy to ludzkość wysłała w stronę tajemniczej mgły sondy Cassini i Huygens. Cassini dostarczył europejską sondę w pobliże Tytana gdzie 14 stycznia 2005 roku próbnik wyjądował spoczywając na powierzchni saturnowego księżyca wśród lodowych brył.
|
Najodleglejszy posłaniec z Ziemi
W 1998 roku Voyager 1 pokonał odległość sondy Pioneer 10 stając się najdalszym od Ziemi obiektem wysłanym kiedykolwiek przez człowieka. Od września 2012 roku, próbnik osiągnął 122 jednostek astronomicznych od Słońca, czyli 18 200 000 000 km (11 300 000 000 mil). Voyager oddala się z prędkością około 17 km na sekundę (11 mil) - 61 340 km/h, wznosząc się powyżej płaszczyzny ekliptycznej pod kątem 35 stopni po orbicie hiperbolicznej w kierunku gwiazdozbioru Wężownika.
![]() |
Naukowcy szacują, że Voyager osiągnie ten punkt w roku 2017. Przedstawiciele NASA twierdzą, że Voyager 1 będzie w stanie utrzymać komunikację z Ziemią do roku 2020, ewentualnie 2025. Sonda wędrować będzie przez Drogę Mleczną i za około 40 200 lat Voyager przeleci w odległości 1,6 roku świetlnego od gwiazdy w konstelacji Camelopardalis (Żyrafy) i minie gwiazdę Gliese 445 oznaczoną jako AC 79 3888.
Sonda Voyager 2 jest natomiast około 15 000 000 000 km (9 000 000 000 mil) od Słońca i nadal pozostaje wewnątrz heliosfery.
Na podstawie:
1. http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2013-209
2. http://www.nasa.gov/mission_pages/voyager
3. www.space.com/17688-voyager-1.html