![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Wydarzenia > Odkryto anarchiczny region formowania się gwiazd
Odkryto anarchiczny region formowania się gwiazd
Duński teleskop zaprezentował zdumiewający obraz chaosu panującego podczas tworzenia się gwiazd wewnątrz obłoku NGC 6559.
www.nasa.gov |
Duński 1,54 metrowy teleskop znajdujący się w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) w La Silla w Chile zarejestrował uderzający obraz NGC 6559 obiektu, w którym zaobserwowano niesamowity chaos wewnątrz obłoku panujący podczas tworzenia nowych gwiazd.
![]() |
Głównym składnikiem w obłokach NGC 6559 jest wodór, surowiec formowania się gwiazd. Kiedy obszar wewnątrz mgławicy gromadzi sporo materii, wówczas zaczyna zwijać pod wpływem własnej grawitacji. Centrum chmury staje się coraz gęstsze i gorętsze, aż zaczyna tworzyć się synteza termojądrowa i rodzi się gwiazda. Atomy wodoru łączą się w atomy helu, uwalniając energię, która sprawia, że gwiazdy świecą.
www.eso.org |
Uformowane z obłoku gorące młode gwiazdy w dalszym ciągu pobudzają znajdujący się wokół nich wodór krążący w mgławicy. Gaz ponownie emituje energię, która wytwarza świecące, nitkowate czerwone chmury w pobliżu centrum widzialnego obrazu. Obiekt ten znany jest jako mgławica emisyjna.
Ale NGC 6559 składa się nie tylko z wodoru. Zawiera także stałe cząstki pyłu zbudowane z cięższych pierwiastków takich jak węgiel, żelazo czy krzem. Niebieskawa poświata obok czerwonej mgławicy emisyjnej to rozproszone światło z niedawno utworzonych gwiazd - odbite w różnych kierunkach - mikroskopijne cząstki wirujące w mgławicy. Astronomowie nazywają ten efekt mianem mgławicy refleksyjnej, ponieważ ten typ obiektu najczęściej pojawia się w kolorze niebieskim, gdyż rozpraszanie jest bardziej efektywne dla krótszych długości fal świetlnych.
|
W regionach, gdzie pył jest bardzo gęsty, całkowicie blokuje przenikanie światła co widoczne jest jako ciemne pojedyncze plamy i faliste ścieżki w dolnej lewej i prawej stronie obrazu. Aby zajrzeć co kryje się za chmurami, astronomowie muszą użyć dłuższych fal, które nie zostaną wchłanięte przez pył.
Tło obrazu wypełnia Droga Mleczna z niezliczonymi starszymi gwiazdami w żółtawym odcieniu. Niektóre z nich widoczne są jako słabsze i bardziej czerwonawe ze względu na pył zawarty w mgławicy NGC 6559.
www.astronomy.com
www.eso.org
European Southern Observatory