Wyszukiwarka: |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Wydarzenia > Awaria Curiosity
Awaria Curiosity
28 lutego 2013 roku zespół NASA odpowiedzialny za nadzór misji marsjańskiego Curiosity wyłączył łazika w tryb redundantny w związku z awarią pamięci flash komputera pokładowego. Tryb ten stosuje się w przypadkach, kiedy należy zmniejszyć prawdopodobieństwo załamania pracy systemu. Od czwartku (28 lutego) Curiosity przebywa w tzw. "trybie awaryjnym" i jest przywracany do normalnego stanu aktywności zdalnie przez techników naziemnych.
http://mars.jpl.nasa.gov |
Richard Cook kierownik projektu Mars Science Laboratory z Jet Propulsion Laboratory, który zbudował i prowadzi operację mówi: "Przełączyliśmy komputery na łaziku tak aby dostać się do opcji standardowych i potem będziemy rozpoczynać przywracanie rutynowych czynności".
|
"Choć wznowiliśmy pracę dysku B, staramy się również określić najlepszą metodę aby aby przywrócić również komputer A jako realną kopię zapasową", powiedział inżynier Magdy Bareh z JPL (Jet Propulsion Laboratory), lider zespołu sytuacji awaryjnych misji.
Sonda nadal pozostaje w łączności z Ziemią we wszystkich zaplanowanych oknach komunikacyjnych, jednak nie wysyła zebranych danych a jedynie informuje o aktualnym stanie. Ustalono, że komputer po zwykłej codziennej pracy nie przeszedł w stan planowego "uśpienia". Prace diagnostyczne prowadzone w Jet Propulsion Laboratory wskazują na uszkodzenie pamięci potrzebnej do adresowania plików. Badania naukowe wykonywane przez łazika zawieszono na kilka dni a wznowienie prac przewidywane jest za kilka kolejnych. W feralnym tygodniu instrumenty laboratoryjne Curiosity pobrały do analizy pierwsze próbki proszku skalnego zebranego z wnętrza Marsa.
www.nasa.gov/mission_pages/msl |
Najnowsze wiadomości z 04.03.2013 roku informują, że Curiosity przeszedł ze stanu w "trybie awaryjnym" do pełnej aktywności. Wznowienie pełnego działania wszystkich urządzeń przewiduje się na przyszły tydzień.
Łazik przełączony został z "trybu bezpiecznego" w sobotę (2 marca 2013 r.) a wznowione prac anten nastąpiło w niedzielę 3 marca.
"Robimy duże postępy aby odzyskać dane", powiedział Richard Cook z Jet Propulsion Laboratory NASA. "Jedna kwestia to ocena odzyskanej kopii zapasowej druga to szereg kroków związanych ze stanem technicznym komputera, który przesyła informacje o stanie łazika - pozycji ramienia, pozycji masztu i tego rodzaju informacji".
http://mars.jpl.nasa.gov |
Projekt NASA - Mars Science Laboratory - wykorzystuje łazika Curiosity do analizy obszarów wewnątrz krateru Gale i oceny czy kiedykolwiek miejsce to oferowało korzystne środowisko do życia mikrobów.
www.nasa.gov
Mars Science Laboratory
JPL (Jet Propulsion Laboratory) w Pasadena, California