![]() |
Na początek
Kilka informacji, które często wydają się być oczywiste, jednak w momencie, kiedy zastanowimy się - jak? czy rzeczywiście? dlaczego? - sprawa już nie wygląda tak prosto. Dla jednych będzie to przysłowiowa bułka z masłem, dla innych - garść przydatnych wiadomości. Warto jednak wiedzieć na początek o podstawach, tak aby ułatwiły one poznanie rzeczy bardziej złożonych i stanowiły swoisty kręgosłup, który stanie się wrotami do kosmicznej nieskończoności. Zapraszamy...
Jeśli jesteś autorem tekstów, prowadzisz obserwacje astronomiczne, posiadasz ciekawe fotografie i chcesz się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniami - zapraszamy do współpracy - Kontakt...
Polecane przez portal Kosmos.edu.pl ![]() |
Serwis Kosmos.edu.pl patronem medialnym Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. |
2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii Z inicjatywy Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz UNESCO, rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten ogromny globalny program ma na celu przybliżyć ludzkości osiągnięcia międzynarodowych placówek i zacieśnić współpracę między nimi. Oficjalna strona www.astronomy2009.org |
Kosmos > Informacje > Wydarzenia > Misja Curiosity [1] | 2
Misja Curiosity - marsjańska misja NASA
łączy w sobie przeszłość i przyszłość
Najnowsza misja marsjańska NASA przewiduje lądowanie łazika Curiosity na powierzchni planety i przyczyni się do poznania odpowiedzi na wiele pytań stawianych przez naukowców od dziesięcioleci.
"Łazik Curiosity to śmiały krok naprzód celem poznania naszej sąsiedniej planety, ale ta misja nie jest odosobniona. Jest częścią szerszego, skoordynowanego programu eksploracji Marsa", powiedział Doug McCuistion, dyrektor Programu Mars Exploration w siedzibie NASA w Waszyngtonie. "Ta misja kładzie nacisk na program poszukiwania wody na planecie oraz jej życiodajnego potencjału zarówno obecnie jak i w przeszłości".
http://mars.jpl.nasa.gov |
Kiedy Mars Science Laboratory (Kosmiczne marsjańskie Laboratorium) umieści łazika Curiosity na powierzchni Marsa, NASA użyje Mars Odyssey Orbitera funkcjonującego od 2001 roku, jako przekaźnika informacji potwierdzających proces lotu i lądowania Curiosity na Marsie. Ziemia w tym czasie będzie poniżej marsjańskiego horyzontu z perspektywy Curiosity, więc łazik nie będzie w bezpośrednim kontakcie radiowym z Ziemią. Dwa nowe sondy również będą nagrywały Curiosity, jednak te dane nie będą dostępne na Ziemi przez kilka godzin.
![]() |
"Nasze obserwacje już są wykorzystywane w planowaniu misji z udziałem człowieka", powiedział Don Hassler z Southwest Research Institute w Boulder w stanie Kolorado, główny badacz RAD na Curiosity.
Urządzenie zarejestrowało skoki promieniowania słonecznego z pięciu flar wydobywających energetyczne cząstki ze Słońca w przestrzeń międzyplanetarną. Zarejestrowano także, że galaktyczne promieniowanie kosmiczne, pochodzące z wybuchów supernowych i innych bardzo odległych kosmicznych wydarzeń, stanowi więcej ogólnej ilości promieniowania niż ilość cząstek pochodząca z wydarzeń na Słońcu. Wewnątrz statku kosmicznego, mimo osłony z grubsza odpowiadającej tej jaka otacza astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, detektor RAD zarejestrował promieniowanie wynoszące dla astronautów powyżej limitu dawki promieniowania.
http://mars.jpl.nasa.gov |
Głównym zadaniem Curiosity jest zbadanie, czy powierzchnia Marsa oferowała kiedykolwiek swoimi warunkami środowiskowymi miejsce korzystne dla mikroorganizmów. Aby to ocenić, Curiosity zbiera naukowe dane 15-to krotnie razy więcej niż instrumenty naukowe wszystkich poprzednich łazików marsjańskich. Celem penetracji Curiosity jest obszar około 12 na 4 mile (20 na 7 kilometrów), na bezpiecznej płaskiej przestrzeni, pomiędzy mniej bezpiecznymi stokami i krawędziami krateru Gale oraz kraterem centralnego szczytu, nieoficjalnie zwanym Górą Sharp. Docelowo wykreślony został obszar na kilka minut jazdy od warstw na górze Sharp gdzie minerały, które powstały w wodzie, widoczne były z orbity.
|